HOŞGELDİNİZ! TÜM ALIŞVERİNİZDE KARGO BEDAVA!
HOŞGELDİNİZ! TÜM ALIŞVERİNİZDE KARGO BEDAVA!
  05066494300

HASTA TAŞIMA LİFTİ NASIL KULLANILIR

Evde, hastanelerde ve hasta bakım merkezlerinde kullanılan hasta taşıma lifti, dönemsel veya sürekli olarak hareket kısıtlılığı olan bireylerin karyolasından tekerlekli sandalyesine, sedyeye veya bir başka alana transferini en kolay şekilde gerçekleştirmeyi sağlayan medikal bir üründür. Önceleri pek fazla bilinmese de artık günümüzde işlevselliği ile gerek ev ortamında gerekse hastane ve diğer ortamlarda yatalak hastalar için tercih ediliyor.

Yaşlılığın getirdiği hareket kısıtlılığı başta olmak üzere, her yaşta geçirilen hastalık veya kaza nedeni ile insanlar hareket etmede desteğe ihtiyaç duyabiliyor. Hasta yakınlarının ve hasta bakıcılarının işini son derece kolaylaştıran hasta taşıma lifti, farklı marka ve modellerde manuel ve motorlu çeşitleri olup hasta transferini en kolay hale getiriyor. Şimdi hasta taşıma lifti nedir, nasıl kullanılır ve yatalak bir hasta nasıl taşınır açıklayarak hasta taşıma lifti almak isteyenleri bilgilendirelim.


Hasta Taşıma Lifti Nedir?

Diğer adı hasta kaldırma lifti veya mobil hasta taşıma lifti olarak ta bilinen medikal bir cihazdır. Kilolu, bakımı zor, hareket edemeyecek kadar hasta veya yaşlı bireylerin en temel ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük bir destektir. Özellikle kilolu hastaların sedyeye, tekerlekli sandalyesine veya bir başka alana fiziksel güçle taşınması için birkaç kişinin yardımı gerekir. Üstelik bu aşamada hastayı taşıyanlar kadar hasta da hırpalanıp psikolojik olarak ta olumsuz etkilenir. Taşıma sırasında hastanın düşürülmesi ve ciddi sorunların ortaya çıkması gibi riskler de mevcuttur. Hem kolay hem de kısa sürede hastanın taşınmasını sağlayan hasta taşıma lifti, yatan hastanın sık-sık kaldırılmasını ve böylece bası yarası başta olmak üzere yeni kas ve iskelet sistemi hastalıklarının ortaya çıkmasını da engellemeye yardımcı olur.

Hasta Kaldırma Kemeri Nasıl Kullanılır?

Yatan hastanın sağa-sola çevrilmesi, banyo-tuvalet ihtiyacının giderilmesi, tekerlekli sandalyesine transfer edilmesi ve tedavi süresince bakımının en zahmetsiz şekilde gerçekleştirilmesinde kullanılan hasta kaldırma kemeri, 120-180 kg taşıma kapasiteli çeşitleri ile hayatı kolaylaştıran medikal bir cihazdır. Kullanımı son derece pratik olup bedensel engelli bireylerin transferini dakikalar içinde gerçekleştirir.

Günümüzde manuel ve motorlu birçok hasta kaldırma kemeri çeşidi bulunuyor. En kullanışlı grup olan motorlu hasta taşıma lifti, herhangi bir güç sarf etmeksizin hastanın yatağından taşınmasını sağlıyor. Batarya tam dolu iken ortalama 30 kez kullanılabilen bir ürün olup, kullanım öncesi aküsü şarj ediliyor. Uzaktan kumanda pille çalıştığından pili kontrol ediliyor. Hastanın kemere yerleştirilmesi için hasta sağa veya sola yan yatırılıp siling hastanın kuyruk sokumuna yerleştiriliyor. İkiye katlanıp yerleştirilen silingin diğer tarafını da yerleştirmek için hasta diğer tarafa yatırılıyor. Alt askı aparatı bacak arasına çapraz şekilde geçiriliyor.

Hasta kaldırma kemeri modeline göre hastanın dik ve yatay pozisyonda kaldırılması için siling üstünde farklı renkler yer alır. Hasta kemere sabitlendikten sonra uzaktan kumanda ile hasta yatağından kaldırılır ve taşınacak yere en güvenli şekilde taşınır. Tekerlekli sandalyeye de kolayca yanaşan motorlu hasta taşıma lifti, taşınması ve depolanması kolay bir cihazdır. Manuel taşıma lifti çeşitleri motorluya göre çok daha ekonomik olmasına karşın kullanımında fiziksel güç gerektirir.

Yatalak Hasta Nasıl Taşınır?

Yatalak hasta bakımı gerek yatan kişi gerekse hasta ile ilgilenenler için son derece zahmetlidir. Yatan hasta hareket etmesi gerektiğinde bakıcısına zahmet verdiğini bildiğinden kendisini kötü hissedebilir. Bunun farkında olmayacak kadar yaşlı veya hasta olsa bile, fiziksel güçle taşınırken hırpalanabilir. Yatalak hasta en zahmetsiz ve en güvenli şekilde hasta taşıma lifi ile taşınır. Taşıma kapasitesi yüksek ürün ağırlığı düşük olan hasta taşıma kemeri sayesinde artık yatalak hastalar gerek hastane gerekse ev ortamında çok kolay bir şekilde taşınıyor.

Katlanabilir Hasta Taşım Lifti

Kullanım kolaylığı yanında katlanabilir oluşu ile taşıması ve depolanması son derece pratik olan katlanabilir hasta taşıma lifti, son derece güvenli ve konforlu olup kullanımı pratiktir. Hasta taşıma liftinin markası ve menşei son derece önemli olup güvenilir tedarikçilerden temin edilmesine dikkat edilmelidir. Katlandığında ebatları küçülen hasta taşıma lifti çeşitlerinin özellikle seyahatlerde taşınması son derece kolaydır. Depolamada fazla yer kaplamaz ve ev ortamında kalabalık etmez. Katlanması ve tekrar kullanıma hazır hale gelmesi pratik bir şekilde gerçekleşir.

Hasta Taşıma Lifti Yorumlar

Kullanımı giderek yaygınlaşan hasta taşıma lifti ile ilgili alınan geri bildirimler müşteri memnuniyetini gözler önüne seriyor. Zira yatan hasta bakımının ne denli zor olduğunu sadece yaşayan biliyor. Hasta yakını, hasta bakıcıları ve refakatçilerden her zaman olumlu dönüşlerin alındığı hasta taşıma lifti sayesinde artık yatan hasta bakımı çok daha zahmetsiz bir şekilde yapılıyor.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Medikal Haber
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.