HOŞGELDİNİZ! TÜM ALIŞVERİNİZDE KARGO BEDAVA!
HOŞGELDİNİZ! TÜM ALIŞVERİNİZDE KARGO BEDAVA!
  05066494300
  05403126789
Para Birimi Seçimi

AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE KULLANIM KILAVUZU

Manuel tekerlekli sandalyeyi kullanmakta zorlanan veya hiç kullanamayanların parmağı ile hareket ettirebildiği akülü tekerlekli sandalye, birçok marka ve modelde çeşidi bulunan kullanımı kolay bir tekerlekli sandalye çeşididir. Bu yazımızda, gerektiğinde refakatçi eşliğinde de kullanılan akülü tekerlekli sandalyelerle ilgili merak edilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştık.

Akülü Tekerlekli Sandalye Nasıl Kullanılır?


Standart özellikli akülü tekerlekli sandalyelerden ayağa kaldıran modeller gibi çok özellikli ve farklı tasarımlı birçok akülü tekerlekli sandalye çeşidi bulunuyor. Her birinin kullanımı teknolojik özelliklerine bağlı olarak ufak değişiklikler gösterse de, temelde joystickle kullanılan bu tekerlekli sandalyeler her engellinin en kolay şekilde kumanda edebildiği sandalye modelleridir. Her modelin sahip olduğu özellikler farklılık gösterebilir. Erim mesafesi, şarj süresi, hızı, taşıma kapasitesi, aksesuarları ve donanımı markasına ve modeline göre değişir. İç ve dış mekânlarda rahatlıkla kullanılmakta olup, akünün şarj edilmesinden sonra kullanılan ürünlerdir.

Kullanma kılavuzunda belirtildiği şekilde akü şarj edilir. Joystick sağ veya sol kolda kullanılabildiğinden, kullanıcı boyuna göre ayarlanarak sabitlenir. Lityum pilli modelleri de bulunmakta olup, bu modellerin erim mesafesi çok daha fazladır. Bazı modellerde akü çıkarılarak bazılarında ise çıkarılmadan şarj edilmektedir. Genelde bir koli ile gönderilen ürünün kolisinden akülü tekerlekli sandalye, akü, ayak palet takımı, şarj cihazı ve oturma minderi çıkar. Kurulumu son derece kolay olup, özellikle katlanabilir modeller birkaç dakika içinde kullanıma hazır hale getirilir. Joystick her iki koldan birine sabitleme vidası ile sabitlenir. Joystick bağlantı kablosu takılır. Akü kutusu cihazın arkasındaki hazneye yerleştirilir. Akü bağlantı kablosu güç dağıtıcısına takılır. Oturma minderi yerleştirilir. Ayak paletleri yerine takılır. Kolçak yüksekliği kullanıcı boyuna göre ayarlanır. Denge tekerlekleri yerine takılır.

Joystick üzerindeki açma kapama düğmesine basarak cihaz açılır. Joystick üzerinde şarj göstergesi ve hız ayar düğmeleri bulunur. Arttırma ve azaltma düğmelerine basılarak hız ayarlanır. İvme kolu kullanılarak akülü tekerlekli sandalye ileri-geri ve sağa-sola hareket ettirilir. Teknolojik donanımlı akülü tekerlekli sandalye kullanımı son derece pratik ve rahattır.

Engelli Araç Aküsü Nasıl Şarj Edilir?

Engelli araç aküsü şarjı en çok merak edilen konulardan biridir. Akülü tekerlekli sandalye nasıl şarj edilir hemen adım-adım açıklayalım.

Kullanıcı kol boyuna göre ayarlanabilen joystick kolçaklardan birine sabitlendikten sonra kutu içinden çıkan şarj cihazının metal uçlu soketi pimler denk gelecek şekilde joystick altındaki şarj giriş yuvasına yerleştirilir. Diğer kablo şarj cihazı üzerinde bulunan yuvasına oturtturulur. Cihaz elektrik prizine de takıldıktan sonra şarj cihazı üzerindeki açma kapama anahtarı açık konuma getirilir. Anahtar açık konuma getirildiğinde şarj cihazı üzerindeki kırmızı ve sarı ışıklar yanmaya başlar. Kırmızı ışık şarj cihazının çalıştığını gösterir. Sarı ışık ise akünün şarj olduğunu gösterir. Akü tamamen dolduğunda sarı ışık yeşile döner. Yeşil ışık yandığında şarj cihazı akülü tekerlekli sandalyeden çıkarılır. Akülü tekerlekli sandalye böylece kullanıma hazır hale gelir.

Akülü Tekerlekli Sandalye Kaç Saatte Şarj Olur?

Akülü tekerlekli sandalyelerin şarj süresi markasına ve modeline göre değişmektedir. Mesela Comfort Plus Easy Life şarj süresi 6-8 saattir. Akülü tekerlekli sandalyelerde ortalama şarj süresi 6-8 saattir.

 

Akülü Tekerlekli Sandalye Nasıl Katlanır?

Modeline göre katlanma özelliği değişen akülü tekerlekli sandalye, demonte özellikli modelleri yanında saniyeler içinde katlanıp tekrar kullanılır hale gelen çeşitleri bulunan bir tekerlekli sandalye grubudur. Comfort Plus Ergostar Lux modeli saniyeler içinde katlanıp küçük bir bavul ebatlarına gelen ve kolayca taşınıp depolanan bir modeldir. Standart özellikli olanlar manuel olarak katlanır, kolçaklar ve ayak paletleri çıkarılarak kolay taşınır. Çok özellikli olanlarda katlama fonksiyonu çok daha kısa süreli olup özellikle seyahatlerde taşımada büyük kolaylık sunar.

Genelde çelik gövdeli olan akülü tekerlekli sandalyelerin ürün ağırlığı ve taşıma kapasitesi de modeline göre değişmektedir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Medikal Haber
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.