HOŞGELDİNİZ! TÜM ALIŞVERİNİZDE KARGO BEDAVA!
HOŞGELDİNİZ! TÜM ALIŞVERİNİZDE KARGO BEDAVA!
  05066494300
  05403126789
Para Birimi Seçimi

TEKERLEKLİ SANDALYE SGK ÖDEMESİ

Maddi durumu bir tekerlekli sandalye almaya müsait olmayan yürüme engelli bireylerin sık-sık sorguladığı konulardan biri de SGK tekerlekli sandalye ödemesi konusudur.  Birçoğu SGK ödemeli tekerlekli sandalye almanın çok zor olduğunu düşünse de, aslında talep süreci doğru bir şekilde izlendiğinde SGK ödemeli tekerlekli sandalye sahibi olmak çok kolaydır.

Bugünkü yazımızda konu ile ilgili merak edilen her şeye cevap vererek bu süreci sizler için en kolay hale getirmeyi hedefledik. Amacımız, SGK ödemesi konusunda vatandaşların bilinçlendirilmesi ve daha çok sayıda engellinin tekerlekli sandalye sahibi olmasıdır. SGK ödemeli tekerlekli sandalye nasıl alınır bilmeyen engelli vatandaşlar tekerlekli sandalye sahibi olabilecekken sırf bu yüzden olamıyor ve hareket özgürlüğüne kavuşamıyor.


Tekerlekli Sandalye SGK Karşılıyor mu?

Sosyal güvencesi olan her yürüme engelli birey alacağı heyet raporu ile SGK ödemeli bir tekerlekli sandalye sahibi olabilir. Konu hakkında bilgi sahibi olmayan engelli vatandaşlarımızı SGK’ya yönlendirerek bir tekerlekli sandalye sahibi olmasını sağlayabiliriz. Bedensel engelli bir bireyi hareket özgürlüğüne kavuşturan ve birçok işini başkasının yardımına ihtiyaç duymadan yapmasını sağlayan tekerlekli sandalye, SGK ödemeli olarak kolay bir şekilde alınabiliyor. Kullanıcının ihtiyacına göre manuel tekerlekli sandalye, aktif tekerlekli sandalye, akülü tekerlekli sandalye, hafif manuel veya çocuk tekerlekli sandalye SGK tarafından geri ödemeli olarak karşılanıyor.

Tekerlekli Sandalye Almak İçin Nereye Başvurulur?

SGK ödemli tekerlekli sandalye sahibi olmak için ilk olarak hangi belgelere ihtiyaç var listeleyelim;

  • “Tekerlekli sandalye kullanmaya uygundur” ibareli sağlık raporu
  • Sağlık raporuna esas ve heyet doktorlarından birine yazdırılması gereken reçete
  • UBB (Ulusal Bilgi Bankası) kaydı bulunan medikal firmanın yazdığı fatura
  • Kimlik kartı

Öncelikle ikamet edilen il sınırları içerisindeki eğitim araştırma veya üniversite hastanelerinden birine “tekerlekli sandalye kullanmaya uygundur” ibareli rapor için başvuru yapılır. Müracaat sonrası muayene olması gereken tüm doktorlar tarafından engelli birey muayene edilir. Heyet günü verilir ve kişi heyete çıkarak ihtiyacı olan rapor için son kontrol yapılır. Başvuran kişinin vücudun üst bölümünü aktif bir şekilde kullanıp kullanamadığı kontrol edilir. El-kol becerilerine göre en rahat şekilde kullanacağı tekerlekli sandalyeye karar verilir. Sağlık raporu sağlık kuruluşunun iş yoğunluğuna göre 10-20 iş günü içerisinde çıkabilir. “Tekerlekli sandalye kullanmaya uygundur” ibareli sağlık raporu 2-3 yıl sonra da kullanılabilir.

Sağlık raporu aşaması sonrası reçete yazımı gelmektedir. Reçetesiz tekerlekli sandalye alımı olmadığından mutlaka sağlık raporuna esas reçete heyet doktorlarından birine yazdırılmalıdır. Yazdırılan reçetenin 10 gün içerisinde kullanılması gerekir. 10 gün sonrası reçete geçerliliğini yitirmektedir. Herhangi bir nedenle bu süre içerisinde tekerlekli sandalye başvurusu yapamayanların tekrar reçete yazdırması gerekmektedir.

Alınan sağlık raporu ve reçete tekerlekli sandalye alınacak medikal firmaya şahsen iletilir. Medikal firma SGK’ya iletilmesi için tekerlekli sandalye faturası ve garanti belgesini kişiye verir. UBB barkod fişi, SSK kod bildirisi dâhil tüm belgeler SGK’ya teslim edilir ve reçete kaşelettirilir. Ortalama 1 ay içerisinde tekerlekli sandalye tedarikçi firma tarafından engelli bireye teslim edilmektedir. Ödeme SGK tarafından direk tedarikçi firmaya yapılır.

SGK Ödemeli Tekerlekli Sandalye Modelleri

MODELLER                                                    SUT KODU

Özellikli Akülü Tekerlekli Sandalye                100005

Standart Akülü Tekerlekli Sandalye               OP1345

Aktif Tekerlekli Sandalye                               100072

Standart Manuel Tekerlekli Sandalye           OP1342

Hafif Manuel Tekerlekli Sandalye                  OP1343

Pediatrik Tekerlekli Sandalye                        OP1344

Banyo Tuvalet Sandalyesi                              100073

Tetraplejik- Paraplejik Hastalarına Özel Manuel ve Akülü Tekerlekli Sandalye

SGK ödemeleri tekerlekli sandalye modeline göre değişmekte olup güncel SGK geri ödemeleri için medikal firmalardan detaylı bilgi alınabilir.

Kimler SGK Ödemeli Tekerlekli Sandalye Alabilir?

  • Ayakta durmak/yürümek için vücudun alt bölgesini kullanamayacak derecede engeli bulunanlar
  • Kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı veya düzenli yürümesine engel kalp hastalığı bulunanlar
  • Yürümesine engel kronik akciğer hastalığı bulunanlar
  • Akülü tekerlekli sandalye için “akülü tekerlekli sandalye kullanmaya uygundur” ibareli raporu olanlar

SGK geri ödemeli tekerlekli sandalyeler UBB kaydı olan tedarikçi firmalar tarafından 2 yıl garantili ve 10 yıl yedek parça ve teknik servis taahhütnameli olarak verilmelidir. Motorlu araçların bakım ve onarımı SUT hükümleri çerçevesinde yerine getirilir.

Belediye Tekerlekli Sandalye Veriyor mu?

Belediyelerin tekerlekli sandalye verme zorunluluğu yok. Fakat tekerlekli sandalye bekleyen binlerce engelli vatandaş karşısında belediyeler, kaymakamlıklar ve valilikler duyarsız kalmıyor. Her yıl yüzlerce engelli vatandaş belediyelerin, valilikleri, kaymakamlıkların veya bağış yapan vatandaşların temin ettiği tekerlekli sandalyeler sayesinde hareket özgürlüğüne kavuşuyor. Özellikle sosyal güvencesi olmayan engelli vatandaşlar söz konusu kurumlara başvurarak tekerlekli sandalye ihtiyaçlarını iletebilir ve kısa sürede olmasa da bir tekerlekli sandalye sahibi olabilir.

Tekerlekli Sandalye Hangi Doktor Yazar?

Tekerlekli sandalye SGK geri ödemeli olarak nasıl alınır açıkladık. Tekerlekli sandalyeyi sadece tek doktor yazmıyor. SGK ödemeli bir tekerlekli sandalye sahibi olmak için heyet doktorlarına muayene olmak ve doktorlardan herhangi birine reçete yazdırmak gerekiyor.

Sosyal güvenceniz var ve bir tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız varsa SGK ödemeli bir manuel veya akülü tekerlekli sandalye için UBB kaydı olan tedarikçilerden biri ile iletişime geçebilir, ihtiyacınız olan tekerlekli sandalye için gerekli rapor ve reçeteyi alarak kimlik belgenizle medikal firmaya başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Medikal Haber
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.